2025 m. vasaros mokykla ir konferencija

Academia Grammaticorum Salensis Vigesima Secunda

Eksperimentai su gramatika

2025 m. liepos 20–26 d., Antalieptė, Lietuva

Dalyvio (-ės) paraišką prašome užpildyti iki balandžio 15 d.: daugiau informacijos rasite žemiau esančiame skyrelyje „Kaip teikti paraišką“.

Per pastaruosius dešimtmečius lingvistiniuose tyrimuose itin išaugo kiekybinių metodų reikšmė – įvyko vadinamasis „kiekybinis posūkis“ (quantitative turn). Jį papildo ir dar vienas svarbus pokytis – eksperimentinės metodologijos įsitvirtinimas. Vis įvairesnių krypčių lingvistai ir lingvistės renkasi eksperimentinius metodus, siekdami empiriškai pagrįsti teorines įžvalgas. Todėl 22-oji „Academia Grammaticorum Salensis“ vasaros mokykla ir konferencija siekia stiprinti eksperimentinės lingvistikos ir teorinės gramatikos tyrimų sąveiką bei kelia klausimą: kokius eksperimentinius metodus galima pritaikyti gramatikos tyrimuose?

Vasaros mokykloje teorinės paskaitos bus derinamos su praktiniais užsiėmimais, ypatingą dėmesį skiriant eksperimentinių metodų taikymo galimybėms gramatikos tyrimuose. Dalyviai susipažins su įvairiais eksperimentiniais metodais ir įgis praktinių įgūdžių juos taikyti. Šalia vasaros mokyklos vyks konferencija, sudaryta iš stendinių pranešimų sesijos ir plenarinių pranešimų.

Kursus ves prof. dr. Kasper Boye (Kopenhagos universitetas), dr. Laura Vilkaitė-Lozdienė (Vilniaus universitetas) ir dr. Alena Witzlack-Makarevich (Jeruzalės hebrajų universitetas / Kelno universitetas).

Dalyviams (-ėms) bus suteikti ECTS kreditai.

Programa

Vasaros mokyklą sudaro trys tarpusavyje susiję kursai, palaipsniui pereinantys nuo gramatikos teorijos iki eksperimentinių metodų taikymo jai tirti:

  1. Nuo gramatikos teorijos iki jos tikrinimo psicholingvistiniais ir afaziologiniais metodais
    Prof. dr. Kasper Boye, Kopenhagos universitetas

Kurso pradžioje dalyviai (-ės) bus supažindinti (-os) su gramatikos samprata, keliant klausimą, kas apskritai yra gramatika ir kaip ji atsiranda. Po to bus gilinamasi į dvi pagrindines temas: skirtį tarp leksikos ir gramatikos bei gramatikalizacijos teorijas. Dėstytojas aptars iššūkius, kurie kyla tradicinėms teorijoms, ir pristatys naujas. Likusiose paskaitose prof. Boye parodys, kaip šias naujas teorijas galima patikrinti psicholingvistiniais ir afaziologiniais metodais, pasitelkdamas aktualius eksperimentinius ir klinikinius tyrimus. Kurso tikslas – parodyti, kaip galima vystyti kalbinius reiškinius aiškinančias gramatines teorijas, kad jos būtų realistiškos ir psichologiniu bei neuromokslų požiūriu.

2. Eksperimentiniai lingvistikos tyrimai: nuo gebėjimo skaityti mokslinius straipsnius iki savo eksperimento kūrimo

Dr. Laura Vilkaitė-Lozdienė, Vilniaus universitetas

Kursas prasidės nuo plataus įvado į eksperimentinius metodus, naudojamus įvairiems klausimams lingvistikoje nagrinėti: nuo psicholingvistikos ir sociolingvistikos iki morfologijos, sintaksės, diskurso apdorojimo ar kalbos mokymo tyrimų. Kurso metu bus apžvelgti pagrindiniai lingvistikoje naudojami eksperimentiniai metodai (pavyzdžiui, įvairūs reakcijos laiko tyrimai, parengties efektas, akių judesių įrašymų ir kalbos produkavimo užduotys). Bus apžvelgti pagrindiniai eksperimento rengimo etapai ir mokslininkui (-ei) tenkantys pasirinkimai, taip pat būdai kaip tvarkytis su samplaikos kintamaisiais ir individualiais eksperimento dalyvių skirtumais. Be to, bus trumpai aptarti eksperimentų etikos klausimai ir iššūkiai.

Galiausiai dalyviai (-ės) imsis praktikos: kurs ir programuos savo eksperimentus. Jie galės pasirinkti, ar atkartoti publikuotą tyrimą, ar užduoti savo tyrimo klausimą, ir su PsychoPy (Peirce et al., 2019) programine įranga sukurs paprastą leksinio apsisprendimo eksperimentą arba frazių priimtinumo užduotį. Kurso dalyviai (-ės) išbandys savo eksperimentą su kolegomis (-ėmis), kad įgytų ir eksperimentų vykdymo patirties. Baigę kursą dalyviai (-ės) gebės vertinti kitų atliktus eksperimentinius tyrimus ir kurti savo pačių lingvistinius eksperimentus.

3. Eksperimentinių duomenų analizė su R

Dr. Alena Witzlack-Makarevich, Jeruzalės hebrajų universitetas / Kelno universitetas

Šis praktinis kursas leis dalyviams (-ėms) įgyti eksperimentinių duomenų tvarkymo ir jų statistinės analizės su R (statistinių skaičiavimų ir duomenų vizualizavimo programine įranga) patirties. Kursas glaudžiai susijęs su metodais, kurie bus aptariami kurse „Eksperimentiniai lingvistikos tyrimai“ – dalyviai (-ės) atkartos keletą šiame kurse aptartų tyrimų.  Bus nagrinėjamos įvairios temos, įskaitant techninius hipotezių tikrinimo R programoje aspektus, efekto dydį, statistines I ir II tipo klaidas, regresiją ir modeliavimą, taip pat duomenų tvarkymo aspektus, įskaitant transformacijas.

Grupiniai užsiėmimai

Svarbus trijų kursų papildymas yra dėstytojų kuruojamos grupinio darbo sesijos. Šie užsiėmimai skirti per paskaitas įgytoms žinioms įtvirtinti bei užpildyti likusias spragas. Dalyviai (-ės) turės galimybę individualiai arba grupėse spręsti praktines užduotis, konsultuojami dėstytojų. Toks formatas skatina lingvistų ir lingvisčių iš skirtingų kalbotyros šakų bei karjeros etapų bendradarbiavimą ir mainymąsi žiniomis.

Be to, pirmąją vasaros mokyklos dieną vyks stendinių pranešimų sesija, kurios metu dalyviai (-ės) turės galimybę pristatyti savo mokslinius tyrimus, aptarti juos su kolegomis ir lektoriais.

Tikslinė grupė

Vasaros mokykla ir konferencija pirmiausia orientuota į karjerą pradedančius lingvistus (-es): doktorantus (-es), studijas bebaigiančius (-ias) magistrantus (-es) ir podoktorantūros stažuotojus (-as), tačiau laukiami visų karjeros etapų mokslininkai (-ės), kuriuos domina eksperimentinių metodų panaudojimas tyrimuose. Vasaros mokykloje skatinamas bendradarbiavimas tarp įvairių lingvistikos krypčių ir mokyklų atstovų, siekiant produktyvaus mainymosi idėjomis, padedančio plėtoti lingvistinius tyrimus.

Apgyvendinimas ir maitinimas

Vasaros mokykla ir konferencija vyks žaviame Antalieptės kaimelyje įsikūrusiame „Inovatorių slėnyje“, šiaurės rytų Lietuvoje. Dalyviai ir dalyvės bus apgyvendinti viename iš dviejų savaip patrauklių pastatų:

  • Laboratorija „Medus“: čia įrengti erdvūs ir jaukūs kambariai (juose po 4–5 lovas), tame pačiame pastate vyks paskaitos ir kavos pertraukėlės, todėl čia visą dieną bus gyva atmosfera.
  • Basųjų karmelitų vienuolynas: kambariai čia šiek tiek paprastesni, bet vienuolyne tvyro ypatinga atmosfera – tai įdomus istorinis pastatas, turėjęs įvairių paskirčių: čia yra buvusi našlaičių prieglauda, mokykla, karinė bazė ir žemės ūkio technikos mokykla. Šiame pastate bus pateikiami pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Kambariuose apsistos 4–8 žmonės.

Kaip jau turbūt supratote, dalyviai (-iai) gyvens kartu. Taigi, teks prisiminti vasaros stovyklų jausmą, kai kambariu reikėdavo dalintis su kitais. Galbūt kai kuriems tai bus iššūkis ar nauja patirtis, bet kartu tai skatina bendruomenės jausmą, leidžia paprasčiau užmegzti ryšius su kolegomis, diskusijoms lingvistinėmis temomis kartais nusitęsiant iki pat nakties – žinoma, jei nei vienas kambario gyventojas tam neprieštarauja.

Nors vienuolyne yra kavinė, visą maitinimą (t. y. pusryčius, pietus, vakarienę ir kavos pertraukėles) teikia organizatoriai ir jis įskaičiuotas į dalyvio mokestį. Maistas sotus ir skanus, su meile pagamintas vietinių Antalieptės virėjų. Teikiamas ir vegetariškas be veganiškas. Jei turite specialių mitybos poreikių, praneškite mums apie tai registracijos formoje, ir mūsų virėjai pasistengs prisitaikyti prie jūsų poreikių. Kaime taip pat yra parduotuvė, kurioje galite įsigyti pagrindinių maisto produktų, saldumynų, užkandžių ir gėrimų.

Laisvalaikis

Prie Salų vasaros mokyklos unikalumo prisideda renginio vieta: vasaros mokykla vyksta buvusiame basųjų karmelitų vienuolyne Antalieptėje. Dalyviai ir dalyvės savaitei atitrūksta nuo rūpesčių ir mėgaujasi gamtos apsuptimi bei kolegų kalbininkų draugija. Visi kartu gyvena buvusiame vienuolyne, drauge pusryčiauja, pietauja ir vakarieniauja, o vakarus leidžia ant ežero kranto ar prie laužo, įsitraukdami į gyvas diskusijas ir kartais traukdami dainas įvairiausiomis kalbomis. Prie pat vienuolyno esančiame tvenkinyje (arba už 20 minučių kelio pėsčiomis esančiame ežere) galima išsimaudyti – net per pertrauką tarp paskaitų. Vienas iš galimų vakarinių užsiėmimų – tradicinės pirties seansas.
Vasaros mokyklą tradiciškai lydi ir kiti kultūriniai renginiai: koncertai, teatro spektakliai, kaimo mugės. Šiemet taip pat numatyta įvairių renginių, kuriuose paprastai dalyvauja ne tik kalbininkai, bet ir vietiniai Antalieptės gyventojai.

Dalyvio (-ės) mokestis

Dalyvavimo vasaros mokykloje mokestis –  250 eurų (200 eurų asociacijos „Academia Salensis“ nariams (-ėms)). Į mokestį įeina: 

  • 3 kursai po 5 paskaitas bei kasdienės grupinio aptarimo sesijos/konsultacijos
  • apgyvendinimas buvusio vienuolyno komplekse
  • maitinimas tris kartus per dieną
  • kavos pertraukėlės 
  • atidarymo ir uždarymo pobūviai
  • kelionė autobusu iš Vilniaus ir atgal (liepos 20 ir 26 d.).
Kaip teikti paraišką

Vietų skaičius ribotas, todėl, jei paraiškų bus daug, turėsime vykdyti atranką. Tad prašome pateikti trumpą motyvaciją, kodėl norėtumėte dalyvauti vasaros mokykloje. Paraišką pateiksite iki balandžio 15 d. užpildydami šią anketą.

Kaip nuvykti į Antalieptę

Vykstantiems į Antalieptę iš Vilniaus bus užsakytas autobusas. Jis išvyks iš aikštelės prie Vilniaus universiteto sekmadienį, liepos 20 d., ir grįš į Vilnių šeštadienį, liepos 26 d.

Susisiekite su mumis

Susisiekti su mumis galite el. pašto adresu adresu info@academiasalensis.org. Sekite mus socialiniuose tinkluose („Facebook”, „Instagram”), kur skelbiame naujienas, nuotraukas ir įspūdžius iš vasaros mokyklos ir konferencijos.